مطالعه کنکور در زمان امتحانات

مطالعه کنکور در زمان امتحانات

مطالعه کنکور در زمان امتحانات

خب برسیم به این سوال همیشگی که، زمان امتحانات (دی و خرداد) درسا رو تستی بخونیم یا تشریحی؟

درواقع میشه این سوال رو اینطور پرسید که زمان امتحانات با برنامه آزمون هامون جلو بریم یا با برنامه امتحانا؟

برای جواب دادن به این سوال باید بگم که اولا بستگی دارد به اینکه شما سال چندمید! توصیه من به بچه‌های دهم یازدهم اینه که با برنامه امتحانا جلو برن. و تشریحی بخونن اگه وقت اضافه اوردید که قطعا میارید وقت بذارید روی مباحث تخصصی پایه که توشون لنگ میزنید و بهشون مسلط نیستید. درواقع برای شما امتحانا بهترین فرصته که به راحتی ضعف های پایه ای رو جبران کنید که سال بعد با خیال راحت بتونید روی دروس کنکور وقت بذارید. مثلا اگر دهمید و توی ریاضی پایه ضعیفی دارید بهتره جزوات و کتاب های سال های ۸ ام و ۹ام رو دوره کنید تا براتون جا بیفته.  

اما برای دوستان دوازدهمی داستان متفاوته! این دوستان زمان محدودی تا کنکور دارن و نمیشه برای مدت امتحانا کلا تست رو بذارن کنار. اکثرا بچه های دوازدهمی موقع پرسیدن این سوال نگران بچه های پشت کنکوری هستن و میترسن از اونا عقب بیفتن!

به نظر من برعکس اونچیزی که شما فکر می‌کنید این دوره امتحانا برای شما یه نعمته! شما به این دوره امتحانا به چشم دوره مرور و رفع اشکال نگاه کنید. درواقع ما در سال کنکور ۳ دوره طلایی مرور داریم:

  1. تابستون قبل از دوازدهم

  2. امتحانات دی و خرداد

  3. تعطیلات عید

که توی تابستون و عید بیشتر روی درسای دهم و یازدهم تمرکز می‌کنیم و مرورشون می‌کنیم، اما توی دوران امتحان موقع مرور درسای دوازدهمه!

توی این مدت شما مدرسه نمیرید پس وقت بیشتری دارید و تکالیف کلاسی هم ندارید. پس در زمان امتحانات دی ماه باید ۵۰ درصد اول دوازدهم رو مرور و رفع اشکال کنید و توی خرداد ماه ۵۰ درصد دوم! خب چون مباحث امتحانا هم عموما همینه خیلی از نظر تداخل مباحث به مشکل نمیخورید.

حالا بریم سر اصل مطلب،

دوازدهمی ها توی دوران امتحانا باید چطوری بخونن؟

بذارید با یک مثال بریم جلو که کاملا براتون جا بیفته! فرض کنید شما امتحان ریاضی دارید و ۲ روز هم از امتحان قبلی فاصله داره. پس با احتساب روز امتحان قبلی( از ظهر تا شب) در بدترین حالت ۲٫۵ روز وقت دارید که برای امتحان ریاضی مطالعه کنید. بهترین کار اینه که شما ۱٫۵ روز اول ریاضی رو تستی و کنکوری بخونید و مطابق با برنامه آزمون ولی این بار سعی کنید تست هارو که حل میکنید راه حل های اصلی رو بنویسید و ذهنی حل نکنید تا کامل مراحل حل تست رو روی کاغذ بیارید.

با اینکار درواقع برای امتحانتون هم دارید تمرین میکنید. حالا روز قبل امتحان برای امتحان تشریحی بخونید و راه حل هارو جامع بنویسید. بهترین کار برای روز قبل از امتحان اینه که تمرینا و فعالیت های کتاب رو بررسی کنید و نمونه سوالات امتحان های سال های قبل رو از اینترنت دانلود کنید و اونا رو حل کنید. سعی کنید که نمونه سوال هایی که پاسخ تشریحی دارن رو دانلود کنید تا بدونید چطور باید بنویسید تا نمره خوب بگیرید.( به تعداد بسیار زیاد روی اینترنت موجوده، پس نگران نباشید!)

برای امتحانای دیگه هم دقیقا همین کار رو بکنید. یعنی فقط روز قبل امتحان رو تشریحی بخونید و نمونه سوالای سال های قبل رو حل کنید. روزای قبلشو تستی بخونید و سعی کنید در دی ماه از تمام نیمسال اول تست بزنید و در خرداد از تمام نیمسال دوم دوازدهم. چون اکثر آزمون های آزمایشی توی زمان امتحانات ازمون های نیمه جامع میگیرن( یا ۵۰ درصد اول یا ۵۰ درصد دوم) پس مشکلی نخواهید داشت.

مرور دوازدهم در زمان امتحانات

نکته مهم اینه که حتما از قبل از شروع امتحانا برنامه ریزی کنید(اگرم خدایی نکرده برنامه نریختید همین الان دست به کار بشید) و مشخص کنید که توی هر روز چی رو باید بخونید و از تست زدن هم غافل نشید و از قبل مشخص کنید که چه روزایی رو باید تستی بخونیم یا تشریحی!

اگر برنامه ریزی کردن رو بلد نیستید توصیه میکنم مقاله چطور خودمون برنامه ریزی کنیم رو حتما بخونید!

حتما توصیه میکنم کارنامه آزمونهایی که تا اینجای سال دادید رو بررسی کنید و نقاط ضعفتون رو پیدا کنید و توی زمان مطالعه اون درس روی اون نقاط و مباحث بیشتر وقت بذارید. مطمئن باشید همین امتحانا میتونن یه سکوی پرش حسابی برای شما باشن!

احسان معینی نژاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *