بهترین آزمون آزمایشی کدام است؟

بهترین آزمون آزمایشی

بهترین آزمون آزمایشی کدام است؟

         

اصلا چرا باید تو آزمون آزمایشی شرکت کنیم؟

برای جواب دادن به این سوال باید ببینیم نقش آزمون آزمایشی چیه. درواقع باید ببینیم آزمون آزمایشی برای ما چه کاری انجام میده.

آزمون‌ها شبیه ساز کنکور هستن. اگه صرفا درس بخونیم و تست بزنیم و کاملا هم روی مباحث مسلط باشیم بازم نمیتونیم توی کنکور موفق بشیم. چون کنکور اولا زمان محدود داره و دوما شرایطی که ما تو خونه یا مدرسه توش سوال حل می‌کنیم کاملا با شرایط پر استرس جلسه کنکور متفاوته. درواقع ما با آزمون دادن مهارت مدیریت زمان توی دروس مختلف و مهارت مدیریت و کنترل استرس سر جلسه رو هم یاد میگیریم.

 علاوه بر اینها میتونیم خودمون رو با بقیه داوطلبای کنکور(رقیبامون) مقایسه کنیم و ببینیم در بین کسایی که قراره باهم کنکور بدیم در کجا قرار می‌گیریم و در چه وضعیتی هستیم. علاوه بر اینها با تحلیل آزمون نقاط قوت و ضعفمون رو پیدا می‌کنیم و می‌فهمیم باید روی کدوم مباحث بیشتر وقت بذاریم، و برنامه راهبردی آزمون ها مارو مجبور می‌کنه که با نظم خوبی درس بخونیم و دچار سردرگمی نشیم. درواقع آزمون پیشنیاز برنامه‌ریزی ما برای ادامه مسیرمونه. از همه اینا هم بگذریم خود آزمون یادگیری های مارو تکمیل میکنه و باعث میشه مباحثی که خوندیم و طریقه استفادشون تو ذهنمون تثبیت بشه و یجورایی مکمل مراحل یادگیری ماست.

 

با توجه به توضیحاتی که بالاتر گفتم واضحه که آزمون دادن برای کنکوری‌ها از نون شب هم واجبتره. اگه باز هم قانع نشدید، بهتره یه سری به مصاحبه رتبه های برتر سال‌های پیش بزنید و یکم سرچ کنید. مبینید که تقریبا همه رتبه های خوب کنکور در تمام رشته ها در آزمون های بزرگ شرکت کردن.

 

کدوم آزمون رو شرکت کنیم؟

حالا اگه موافقید بریم سر اصل مطلب و ببنیم باید تو کدوم آزمون شرکت کنیم. بزرگترین و معروف ترین آزمون‌ها، قلمچی (کانون فرهنگی آموزش) ، گزینه دو ، گاج و سنجش هستن. تو این قسمت میخوایم با هم این آزمون هارو بررسی کنیم و ببینیم کدومشون از همه بهتره. چهار مشخصه هستن که توی انتخاب آزمون باید خیلی بهشون توجه کنیم:

 

  1. شباهت سوالات آزمون با سوالات کنکور
  2. جامعه آماری آزمون
  3. برنامه راهبردی آزمون‌
  4. تنوع کارنامه‌های آزمون

حالا بیاید آزمون هارو با توجه به این مشخصه‌ها با هم مقایسه کنیم:

 

  1. میزان تشابه با کنکور

همه موسسات تقریبا روی تشابه سوالاتشون با کنکور مانور میدن و یک درصدی رو برای هر درس معرفی میکنن. این ارقام چیزی جز فریب دانش‌آموزان نیست چون این درصد تشابه توی تیپ سوالات کنکور هست. مثلا برای درس ریاضی و برای مبحث تابع تعداد سوالات و تیپ‌سوالاتی که خواهد اومد تقریبا مشخصه و این هم با بررسی تعداد و تیپ های سال های گذشته روند ها رو بررسی میکنن و یک تقریبی مشخص میکنن. این کار رو خودتون هم می‌تونید انجام بدید پس خیلی روی این آمار ها و درصد های تشابه تکیه نکنید. به طور کلی سوالات گزینه دو و گاج بیشترین شباهت را به کنکور دارند. سوالات قلمچی بیشتر داره به سمت سوالات با ایده‌های نو میره. سطح این سوالات عموما بالاتر از سطح کنکوره. این از نظر من نقطه ضعفه برای آزمونی که قراره شبیه ساز کنکور باشه. سنجش هم سولاتش معمولیه گاهی شبیه هست گاهی هم خیر ولی در کل سوالاتش نرماله.

 

  1. جامعه آماری

یکی از مهمترین ویژگی های آزمون بالا بودن جامعه آماریه که شما بتونید جایگاه حدودی خودتون رو در بین داوطلبان کنکور بفهمید. قلمچی به دلیل قدمت بیشتر، بیشترین جامعه آماری کشور رو داره . بعد از قلمچی گزینه دو بیشترین جامعه آماری رو داره و برای جبران کمتر بودن جامعه آماری خودش ویژگی مقایسه شدن درصدهای خام هر داوطلب در جامعه آماری کنکور سال گذشته به آزمون‌های خودش اضافه کرده. یعنی درصدای شما رو با درصدای نفرات کنکور های سال قبل مقایسه میکنه.البته قلمچی هم این ویژگی رو اضافه کرده. گاج شاید کمترین جامعه آماری را داشته باشه که این هم بدلیل نوپا بودن مجموعه است. آزمون های سنجش معمولا در طول سال جامعه آماری کمی دارد و معمولا دانش آموزا از آزمون های دیگه استفاده میکنن اما در آزمون های جامع داستان فرق میکنه و تقریبا همه در سنجش شرکت میکنن و رتبه شما تقریبا همون رتبه کنکوره با ۵۰۰ ۶۰۰ تا اختلاف. پس حتما آزمون های جامع سنجش رو هم شرکت کنید.

 

  1. برنامه آزمون ها:

شاید یکی از مهمترین مزیت های قلم چی برنامه راهبردی این آزمون باشه که خیلی دقیق همه مباحث در بر گرفته میشن و چندین بار مرور میشن و همچنین پنجره هایی برای جبران عقب افتادگی های دانش آموزان در نظر گرفته شده. گزینه دو هم برنامه راهبردیه خوبی داره اما بیشتر تاکیدش در طول سال روی دروس دوازدهمه که شاید از تابستان تا کنکور خیلی خوب روی پایه مانور نداده باشه. در این زمینه گاج و سنجش ضعیف هستن. گاج و قلمچی هر دو هفته یکبار و گزینه دو هر سه هفته یکبار آزمون برگزار میکنن اما آزمون های سنجش در فواصل زمانی مشخصی برگزار نمیشن و بهتره که دانش آموزا سراغ آزمون های در حین سال سنجش نرن.

 

  1. کارنامه ها

کارنامه های آزمون قلمچی بعد از ظهر روز آزمون بر روی سایت قرار میگیره و درصد و تراز ها و نمودار ها پیشرفت تحصیلی و تعادل مطالعاتی رو در برمیگیره. بخاطر جامعه آماری زیادی که داره تراز های قلمچی نسبت به سایر رقبا قابل اعتمادتر هست. گزینه دو در بحث کارنامه بسیار قوی کار کرده و کارنامه های متعددی به شما ارائه میکنه که خیلی کاربردی هستن و کاملا میتونن توی تحلیل آزمون برای شناسایی نقط قوت و ضعفتون کمکتون کنن. گاج هم تعدادی کارنامه مختلف برای داوطلبان صادر میکنه و به طور کلی از نظر کارنامه در وضع مناسبی قرار داره و اما سنجش ، تنها موسسه‌ایه که در روز آزمون برای شما کارنامه ای صادر نمیکنه و در این بخش بسیار ضعیف عمل کرده است.

نتیجه:

توصیه من با توجه به شرایط فعلی به دانش آموزان خودم در اولویت اول آزمون قلمچی هستش و در رده بعدی آزمون گزینه دو و حتما فقط آزمون های جامع سنجش رو هم در کنار یکی از این دو آزمون شرکت کنید.

نویسنده: احسان معینی نژاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *