چطور خودمان برنامه‌ ریزی کنیم؟

چطور خودمان برنامه‌ریزی کنیم

چطور خودمان برنامه‌ریزی کنیم؟

بذارید این سوال رو بهتر بپرسیم؟ آیا اصلا خودمون میتونیم برای خودمون برنامه ریزی کنیم یا حتما باید پیش مشاور بریم؟

جواب این سوال هم اینه که هیچ مشاوری شما رو بهتر ازخودتون نمی‌شناسه. و اینکه در زمینه کنکور هر کسی با هر تخصصی داره مشاوره میده و بیشتر هم قصدشون خالی کردن جیب مبارک شماست. من اینجا روش برنامه ریزی اصولی رو به شما یاد میدم. طبیعیه هرچی جلوتر میرید و با نتایجتون از آزمون ها شناختتون از وضعیت واقعیتون بیشتر میشه برنامه هاتونم بهتر میشن. نظر من اینه که خودتون کاملا میتونید برنامه‌ریزی کنید و هیچکس هم بهتر از شما نمیتونه این کار رو بکنه ولی اگر اصرار به رفتن پیش مشاور دارید حتما پیش مشاور های با تجربه و کار درست برید و توصیه میکنم حتما قبلش خودتون برنامه بریزید و اونو پیش مشاور ببرید ازشون نظر بخواید با هم کاملش کنید و یاد بگیرید تا دفعه های بعد خودتون انجامش بدید تا هم تو وقت و سرمایتون صرفه جویی کنید هم برنامتون بیشتر با ویژگی های خودتون سازگار باشه و همین احتمال اجرا شدن برنامه رو به شدت بالا میبره.

خب حالا بریم سر اصل مطلب، چطور برنامه بریزیم؟

 همه چیز از روز آزمون شروع میشه بعد استراحت و تحلیل آزمون نوبت برنامه ریزیه. یک کاغذ بردارید و یک جدول مثل جدول روبه‌رو درست کنید.( میتونید همین جدول رو سیو کنید و پرینت بگیرید).

 

 توصیه من اینه که با توجه به برنامه آزمون بعدی برنامتون رو بچینید. حالا یا دو هفته‌ای میشه یا سه هفته ای. اگه مدرسه میرید برنامه مدرستون هم جلوتون باشه . ساعت های خالی ای که توی هر روز دارید رو به چند زنگ یک ساعت و نیمه و یا یه ساعت و ربعه تقسیم کنید و بین هر دو زنگ یک ربع تا نیمساعت زمان استراحت درنظر بگیرید( مثل برنامه مدرسه).

حالا وقتشه که توی هر زنگ درسا رو بچینید و اینجا کاملا بستگی داره که توی چه درسایی ضعف دارید و چقدر باید به هر درس زمان اختصاص بدید. اگر مدرسه میرید ترجیحا جوری درس هارو بچینید که درسهایی که فردا توی برنامه مدرستون هست رو توی امروز بذارید، که اگه تکالیفی هم داشته باشید برای فردا بهشون برسید. باید مشخص باشه هر درس رو هر روز تا کجا باید بخونید و چقدر تست باید بزنید که به آزمون بعدی برسید. تا اینجاش رو احتمالا همه میدونستید! ولی خب ریختن برنامه یه بحثه ولی اجرا شدنش یه بحث دیگس!

چرا اکثر برنامه ها اجرا نمیشن؟ و چیکار کنیم که برنامه ریزی هامون کامل اجرا بشن؟

سه اصل مهم برای اجرا شدن برنامه

۱٫ اصل دو ماراتن
۲٫ ساعات جبرانی
۳٫ اصل ۲۰ : ۸۰

 

۱٫ اصل ماراتن

این اصل به ما میگه که اگر به عنوان مثال تا امروز روزی ۳ ساعت درس میخوندیم توی برنامه از فردا ۱۰ ساعت برای مطالعه نچینیم و خیلی به مرور و هفته به هفته زیادش کنیم. در واقع این اصل از ما میخواد که واقع بین باشیم و توی رویا زندگی نکنیم. اگه یهو شروع کنیم به زیاد خوندن اون اواخر کم میاریم. چون کنکور یه رقابت بلند مدته! مثل مسابقه دو ماراتن، دونده های برتر اونایی هستن که آهسته وپیوسته میرن و اونایی که اول مسیر با سرعت استارت میزنن هیچوقت به خط پایان نمیرسند!

۲٫ ساعات جبرانی!

 قطعا تا حالا پیش اومده صدها بار برنامه ریختیم چند روزی هم اجرا کردیم اما یک روز به هر دلیلی(مریضی ، مهمانی، بیحالی، تنبلی و…) یه ذره از برنامه عقب میفتیم و دیگه کلا بیخیال برنامه میشیم! چاره کار اینه توی هر روز یه زنگ یا بعضی روز ها دو زنگ رو خالی بذاریم و توش هیچ کاری ننویسیم. این ساعات به ما درجه آزادی میدن که اگه به هر دلیلی به برناممون نرسیدیم بتونیم اونجا جبرانش کنیم. اگرم که عقب نیفتادیم میتونیم اون ساعات رو استراحت کنیم یا اگه بخوایم یکم از کارهای فردامون رو توش انجام بدیم یا روی دروس همون روز بیشتر وقت بذاریم. وقتی این اتفاق بیفته از نظر روانی تاثیر فوق العاده ای روی ما میذاره و با انگیزه بیشتر و فشار کمتری سراغ روز بعد میریم.

۳٫ اصل ۲۰:۸۰

این اصل رو هم که قبلا  توی مقاله ۲۰ ۸۰ بهتون توضیح دادم امیدوارم فراموش نکرده باشید، بذارید خیلی خلاصه بگم ،سخت ترین درس و درسی که خیلی باهاش حال نمیکنیم رو به عنوان اولین درس در روزی که قراره مطالعه‌ش کنیم قرار بدیم و اینکه به هیچ وجه کار ها رو عقب نندازیم و دنبال ساعت رند نباشیم!

با رعایت همین سه تا اصل و توجه به ویژگی های خودمون میتونیم برنامه های عالی ای برای خودمون بنویسیم که قابلیت اجرا داشته باشن و بتونیم مطالعه مناسبی داشته باشیم و خبالمون راحت باشه که اگه برنامه درست اجرا بشه به همه‌ مباحث میرسیم.

نویسنده: احسان معینی نژاد

1 دیدگاه برای “چطور خودمان برنامه‌ ریزی کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *